رسوای دل

کنترل شهوت
نویسنده : علی - ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ مهر ،۱۳۸٦
 

کنترل شهوت

 

 

یکی از بهترین وسایل موفقیت جوانان در ترک گناه خود شناسی است.

 

 روان شناسان گفته اند:در باطن آدمی دو نیروی عظیم ودو قدرت موثر وجود دارد یکی عقل ودیگری احساسات با فرا رسیدن بلوغ همزمان با  رشد اندام، عقل و احساسات نیز در راه رشد و شکفتگی قدم می گذازد با این تفاوت که رشد احساسات مانند رشد اندام سریع صورت گرفته، اما عقل در کمال آرامی و به تدریج منازل کمال خود را طی می کند و این ناموزونی رشد عقل واحساسات بزرگترین مشکل روانی جوانان را تشکیل داده و منشا انحرافات اخلاقی آنان می باشد افکار خام و نسنجیده. اعمال نادرست و غیر عادی و احیاناً طغیانهای نسل جوان اغلب از عدم توازن عقل و احساسات سر چشمه می گیرد.

 

حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند: «عقل انسان در 28 سالگی کامل می شود». و در جای دیگر می فرمایند: آخرین مرحله تکامل طبیعی عقل در سن 35 سالگی است و از آن پس هر ترقی و کمال که نصیب عقل می شود تجربی است نه طبیعی»(2)

 

جوانان به علت شدت تمیلات عاطفی همه چیز و همه کس را از پشت عینک احساسات می نگرند ممکن است با یک تحریک کوچک ویا یک ضربه روحی منقلب شده و از راه اعتدال منحرف گردند.

 

اگر جوانان خود را بشناسند و از موقع حساس و خطر ناک خویش آگاه با شند،اگر این حقیقت تلخ را باور کنند که در دوران بلوغ و جوانی چراغ عقلشان ضعیف و کم فروغ است و بر عکس احساساتشان نیرومند وآتشین است

 

اگر بدانند که عدم توازن عقل واحساسات در دوران جوانی  بزرگترین پرتگاه زندگی است، اگر بدانند بعضی جوانان با احساسات ناسنجیده و غیر عقلانی تصمیمات خطرناکی گرفته اند و به کارهای نادرستی دست زده اند و برای همیشه دچار تیره روزی و بدبختی شدند، اگر متوجه شوند که بدون راهنمایی مربیان عالم و خیر خواه قادر نیستند این پرتگاه چند ساله را به سلامت  طی کنند و از سقوط و بدبختی و خطر رهایی یابند، و خلاصه اگر این حقیقت را بپذیرند که برای نیل به خوشبختی و سعادت نیازمند مربیان و برنامه های صحیح تربیتی هستند و سر پیچی از تعالیم آنان جز بدبختی و ناکامی اثری نخواهد داشت به نظر می رسد که برنامه های تربیتی را با آغوش باز استقبال کنند، خود سری و استبداد را ترک گویند و تعالیم مربیان را درکمال صمیمیت و علاقه مندی به کار بندند.(3)

 

علی (علیه السلام) می فرماید: «ای گروه جوانان، شرف انسانی، سیمای اخلاقی خود را با ادب آموزی و تربیت محافظت فرمایید و سرمایه گرانبهای دین خویشتن را با نیروی علم و دانش از دستبرد ناپاکان و خطرات گوناگون بر کنار نگه دارید».(4)

 

می دانیم جوانی دوران «بحران» غرایز مخصوصاً غریزه جنسی است این غریزه اگر به صورت صحیحی رهبری نگردد خرد کننده ترین ضربات را بر پایه خوشبختی و سعادت جوانان خواهد زد، و سر نوشت آنها را به طور کلی دگرگون خواهد ساخت. نیروهای خلاق آنها، همچون غنچه های نو شکفته پرپر شده نابود خواهد شد، و تنوع و ابتکار آنان که ممکن است سر چشمه افتخارات فراوانی برای خودشان یا اجتماع گردد و مسلماً به هدر خواهد رفت.

 

تعداد قربانیان این راه در میان جوانان کم نیست و تعداد کسانیکه پس از چند سالی از خواب گران خود، دردناکترین تأسف و ندامت را بر روح خود احساس می کند و نیز فراوانند بسیارند کسانیکه با آثار شوم این عدم رهبری صحیح تا پایان عمر خویش دست به گریبان می باشند. (5)

 

اما برای کنترل این غریزه و فرار از عادت به ارتکاب چنین گناهانی توصیه هایی عرض می شود که امید واریم مفید واقع شود، پزشکان معتقدند: برای ترک هر نوع اعتیاد قبل از هر چیز اراده و تصمیم لازم است تصمیمی قاطع و جدی و محکم،ممکن است شما این موضوع را یک موضوع ساده و معمولی تلقی کنید، اما ما به شما می گوییم بیش از آنچه تصور نمایید این موضوع  مهم و مؤثر است.

 

امور زیر را دقیقاً بکار بندید. ممکن است این امور در نظر بعضی ساده جلوه کند، ولی هنگام عمل روشن می شود که اثر معجزه آسایی دارد

 

1- اجتناب از هرگونه تحریک مصنوعی: اگر جوانان انتظار داشته باشند که هر شب ناظر صحنه های هوس آلود (فیلمهای سکس) باشند، همه روز قسمت مهمی از وقت گرانبهای خود را به مطالعه (رمانهای عشقی) و تماشای (عکسهای شهوت انگیز) مجلات فاسد و مبتذل بگذارنند، و در کوچه و خیابان با ولع تمام اندام زنان و دختران را ور اندازی کنند و با این همه هیچ گونه آلودگی پیدا نکنند سخت در اشتباهند.

 

 اینگونه تحریکات مصنوعی که هیچ گونه ضرورتی  هم ندارد، مسیر فکر هر جوانی را از مسائل اصولی زندگی تغییر می دهد و به سوی مسائل جنسی، آن هم به صورت حاد و طغیانگری می کشاند. برای موفقیت در این قسمت لازم است سرگرمیهای سالم و مناسبی چون ورزشهای فردی و دسته جمعی، پیاده روی در هوای آزاد، مطالعه کتب سودمند و مفید، پرورش گل در منزل و به طور کلی کار های کشاورزی، کارهای دستی، جمع آوری اشعار، تهیه کلکسیون های عکس و تمبر و مانند اینها، شرکت درانجمنهای  گوناگون  و کنفرانسهای علمی یا اخلاقی را برای اوقات فراغت خود تنظیم کنند.

 

2- تهیة برنامة فشرده و تمام وقت: جوانان باید به طور حتم برا ی تمام  شبانه روز خود برنامه تنظیم کنند به طوریکه یک ساعت وقت بیکار و بدون برنامه نداشته باشند.جوانان باید بدانند بزرگترین بدبختی برای یک جوان این است که  وقتهای خالی از هر گونه برنامه داشته باشد.ممکن است جوانی بیکار باشد و جویای کار، اما در عین حال برای شب و روز خود برنامه ای تهیه کند، اعم از مطالعه و تفریح و استراحت و مانند آن.تهیة چنین برنامه ای از مؤثرترین عوامل ترک اعتیاد است و مطمئناً با تهیة چنین برنامه ای قسمت مهمی از مشکلات ترک این اعتیاد را در پشت سر خود خواهد گذاشت.

 

3- توجه مخصوص به ورزش: معروف است ورزشکاران نسبت مسائل جنسی کم علاقه هستند، چون ورزش مقدار فراوانی از انرژی های بدنی و فکری آن ها را به خود اختصاص می دهد و طبعاَ از مسائل دیگر کم میکند به همین دلیل برای جلوگیری از تحریکات زیاد جنسی لازم است جوانان برنامه های وسیع و متنوع ورزشی انتخاب کنند.این توجه را فراموش نکنید تا  آثار معجزه آسای آن را ببینید، در روز آنقدر ورزش کنید که خسته شوید و شب هنگام به محض اینکه در بستر آرمیدید در خواب عمیق فرو خواهید رفت و از  شر بسیاری از خیالات و افکار مضر و کشنده که در این هنگام به سراغ جوانان می آید در امان خواهید بود.

 

4- تلقین و تقویت اراده: تلقین نیز در مبارزه با این عادت نقش  مهمی بازی می کند. افراد معتاد به چنین گناهانی باید مرتباً به خود تلقین کنند که به خوبی قادر هستند، این عادت زشت را ترک گویند. برای اینکه تلقین در آنها اثری قوی و سریع ببخشد آنطور که یکی از اطبای روانشناس (دکتر ویکتور پوشه فرانسوی) می گوید: باید تلقین را به صورتی که ذکر می شود چندین مرتبه در روز پشت سر هم ادامه دهند »همه روزه در محل آرامی که چیزی فکر آنها را به خود مشغول نسازد، فکر خود را متمرکز ساخته و با کلامات شمرده و محکم این جمله را تکرار کند: ((من به خوبی قادر هستم این عادت بد و هر عادت بدی را از خود دور کنم، من قادرم )) تکرار این تلقین ساده اثر عجیبی در تقویت روحیه و ترک این عادت بد و هر عادت بدی دارد.

 

علاوه بر این برای تقویت اراده از مطالعه کتبی که در این زمینه نوشته شده غفلت نورزید.

 

5- پرهیز کامل: از معاشرت و هم نشینی با افراد منحرف و مبتلا باید بطور مطلق دوری جست همان طور که از مبتلایان به وبا فرار می کنند. نقش معاشرات بد و فاسد در ابتلای به چنین انحرافاتی بسیار عجیب است، آنها برای اینکه کمتر احساس گناه و بدبختی کنند سعی دارند افراد دیگر را نیز مبتلا سازند و به سرنوشت غم انگیز خود گرفتار نمایند. همچنین این افراد بایستی از پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان  که عامل مؤثری برای تحریک مصنوعی است بپرهیزند، اینگونه لباسها اصولاً برای همه جوانان زیانبخش و گاهی خطر ناک است هم به نمو و رشد طبیعی جسم آنها صدمه می زند و هم وسوسه انگیز و تحریک آمیز است.

 

6- استمداد از نیروی ایمان و عقائد مذهبی: نیروی ایمان و عقائد مذهبی می تواند بزرگترین کمک را به مبتلایان کند و آنها را به زودی از چنگال این عادت بد نجات دهد.

 

 اینگونه افراد هرگز نباید خود را یک فرد نفرین شده و مطرود از در گاه خداوند بدانند. بلکه باید به لطف خداوند بزرگ کاملاً امیدوار باشند و هنگام نماز و پس از نماز که سر به سجده گذاشتند و با آفرینندة مهربان و بخشندة خود راز و نیاز می کنند با تمام دل و جان و با تمام زرات وجود خویش از او بخواهند که آنها را در ترک این عادت زشت یاری دهد و از چنگال آن درماند و مطمئناً هر گاه با دل و جان به او  توجه نمایند لطف خداوند مهربان به یاری آنها خواهد شتافت و در این مبارزه حیاطی پیروز خواهند شد و نیز باید در همه جا و همه حال او را حاضر و ناظر بدانند و هرگز به خود اجازه ندهند در پیشگاه مقدس او به چنین کار خلافی دست بزنند و  از خواندن دو آیه الکرسی و دو آیه مذکور هنگام وسوسه شیطان غفلت نورزند:{و اذا افعلو فاحشهَ او ظلموا انفسهم ذکر الله فاستغفر الذنوبهم}

 

{ و من یغفر الذنوب الا الله، و لم یصروا  علی ما فعلوا وهم یعلمون.}

 

{ و ان الذین اتقوا اذا مسهم طائف من الشیطان تذکروا فاذاهم مبصرون.}

 

قرآن مى‏فرماید: ولیستعفف الذین لایجدون نکاحا حتی یغنهم اللّه‏ من فضله، (نور، آیه 33).

 

    خداوند در این آیه، دستور به عفاف و عفت نفس مى‏دهد و این بهترین شیوه و روشى است که با به کار بستن آن روح ایمان و تقوا در انسان پرورش مى‏یابد و سبب تقویت اراده و تسلط بر نفس مى‏شود و روحیه عفت در انسان زنده مى‏گردد. همچنین با عمل به سفارش‏هاى زیر، مى‏توان بر مشکلات روحى و اخلاقى غلبه کرد:

 

1- سعى و کوشش در انجام وظایف و واجبات دینى.

 

2- خواندن نماز با حضور قلب و در اول وقت.

 

3- گرفتن روزه مستحبى به ویژه دوشنبه و پنجشنبه هر هفته.

 

4- تلاوت قرآن بویژه بعد از نماز صبح.

 

5- تأمل و اندیشه در آیات قرآن.

 

6- حتى المقدور سعى در خواندن نماز شب.

 

7- سحر خیزى.

 

8- شرکت در ورزش‏هاى فردى و دسته جمعى.

 

9- تنظیم برنامه براى تمام شبانه روز و پر کردن اوقات فراغت با برنامه‏هاى صحیح و سودمند.

 

10- شرکت در فعالیت‏هاى مذهبى و اجتماعى.

 

11- پرهیز از نگاه نامشروع به افراد نامحرم. امام صادق(ع) فرمود: «نگاه پس از نگاه، در دل بیننده شهوت را مى‏انگیزاند»، (وسائل‏الشیعه، ج 14، ص 138) و باز فرمود: «نگاه، تیرى از تیرهاى شیطان است، چه بسا نگاهى که اندوه‏هاى دراز در پى دارد»، (همان، ص139).

 

12- عدم معاشرت و دوستى با افراد منحرف و فاسد.

 

13- انتخاب دوستان مؤمن و سالم.

 

14- به یاد خدا بودن در همه اوقات.

 

15- کنترل افکار و نیندیشیدن به صحنه‏هاى شهوت انگیز و هرگاه این افکار به ذهن شما هجوم آوردند آن‏ها را با ذکر صلوات و مطالعه روزنامه و مجله و کار دیگر منحرف سازید تا ادامه نیابد..

 

و نیز:

 

16- با شکم پر نخوابید.

 

17- در خوردن مواد غذایى محرک (خرما، پیاز، تخم مرغ، فلفل و گوشت قرمز) به حداقل لازم اکتفا کنید.

 

18- از نوشیدن بیش از معمول آب و مایعات بخصوص در شب پرهیز کنید.

 

19- هرگز به رو نخوابید.

 

20- از نگاه به اندام جنسى خود و دست ورزى به آن خوددارى کنید.

 

21- حتى المقدور هیچ گاه در مکان خلوت و تنها نباشید.

 

22- در برخورد با جنس مخالف حریم را رعایت کرده متکبرانه برخورد کنید نه صمیمانه و ملاطفت‏آمیز.

 

23- قبل از خواب حتما به دستشویى بروید.

 

24- پیوسته در صدد تقویت نیروى ایمان خود باشید بهتر است در این زمینه مطالعه مستمر داشته باشید لذا روزى بیست صفحه از کتابهایى که ذیلاً معرفى مى‏شود مطالعه کنید:

 

گناهان کبیره، شهید دستغیب، دارالکتاب قم

 

قلب سلیم، شهید دستغیب، دارالکتاب الاسلامیه قم

 

سراى دیگر، شهید دستغیب، انتشار 77، ج 2.

 

ایمان، شهید دستغیب، دارالکتاب

 

مبارزه بانفس یا جهاد اکبر، امام خمینى، آزادى قم

 

معادشناسى، سیدمحمد حسین تهرانى، انتشارات حکمت.

 

قلب قرآن (تفسیر سوره یس) شهید دستغیب کانون تربیت تهران

 

معاد، شهید دستغیب، نشر رهنما

 

کیفر گناه، محلاتى، نشرصادق.

 

منابع:

 

 1. مستدرک، ج 2، ص 625

   

 2. مکارم اخلاق، ص 115

   

 3. جوان از نظر عقل و احساسات، آقای فلسفی، ج1، ص114

   

 4. تاریخ یعقوبی، ص 152

   

 5. مشکلات جنسی جوانان، ناصر مکارم شیرازی، ص 124 -125

   

 6. همان ماخذ، ص 153 «با حذف »