رسوای دل

التهاب ستون فقرات استاد ضیایی
نویسنده : علی - ساعت ٩:٢٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ اسفند ،۱۳٩٢
 

* ستون فقراتی که التهاب پیدا کرده است چه درمانی دارد؟ بار سنگین نباید بلند کرد (بیشتر از 3 کیلو)- جفت پا و به صورت ایستاده نباید به مدت طولانی ایستاد- روی صندلی یا روی میز یک بار چهار زانو یک بار دو زانو و ... چون وزن بالا تنه را با این روش از روی استخوان‌های دنبالچه‌ای برداشت. حتی در نماز هم نباید جفت پا ایستاد  می‌توان سنگینی را روی یک پا انداخت و دائماً بین 2 پا عوض کرد.

این افراد نباید کارهای روزانه  را به صورت یکجا انجام دهند و در موقع دستشویی- رخت شویی، مسواک زدن و ... از صندلی استفاده کنند تا هر یک مدت روی آن بنشیند.(در بین کار های روزانه باید استراحت مختصری داشته باشید)

زنان مؤمن باید توجه داشته باشند که چند جزء دارند و هر کدام چه کارایی دارد، مضرّات و آسیب‌های آنان کدامند و در طول زندگی آنها را به صورت نرمال نگه داشت تا زود فرسوده و پیر نشوید هم در زمینه جسم و هم روان یک سری خصوصیات هم هست که تنها مربوط به خانم‌هاست و در مردان وجود ندارد.

خصوصیات خانم‌ها: هر خانم بالغ و عاقله عادت ماهیانه دارد که هر 28 روز یک بار در صورتی که منظم تکرار شود. بین 70 الی 80 سی‌سی خون از دست می‌دهد. حال برای این کم خونی چکار کرده‌اید؟ آیا شیوه و روش غذا خوردن شما مثل گذشته است؟

همانطور که می‌دانید 4 خصوصیت مربوط به خانم‌هاست شامل: 1- هر 28 روز یک بار عادت ماهیانه دارید که 70-80 سی سی خون از دست می‌دهید. برای این مشکل چه کرده‌اید؟ و این مشکل در کشور وجود دارد که از جمعیت زنان ایران نصف بیشتر آنها از آنمی فقرآهن و یا از آنمی فقر ویتامین B12  و از فقر اسید فولیک رنج می‌برند که این موارد بیماری‌های عارضی است که در طول زندگی پیدا می‌شود حال اگر کسی بیمار‌های کم‌خونی ژنتیکی هم داشته باشد مشکل دو چندان خواهد بود. مثلاً کم‌خونی داسی شکل- بیماری‌های همولیتیک تالاسمی خفیف و ... که البته این‌ها هم قابل رمان است.

اگر فرد قاعدگی نامنظم داشته باشد (علت کم خونی شدید و ضعف اعصاب) توأم با 2 نوع درد است یکی دردهای زیر نافی، درد مهره‌ی آخر کمری، درد پهلوها و گاهی آنقدر شدید است که موجب سردرد  هم می‌شود که به آن سردردهای ناشی از قاعدگی دردناک که به آن بحث دیس منوره گفته می شود.

حال اگر قاعدگی خانمی شدید باشد (بیماری منو خوراژید) و قاعدگی هم درد ناک باشد باید روزی 2 مشت سیب زمینی  ورقه شده و سرخ شده در روغن زیتون بخورد یا قرص شیمیایی ترنسید 10 عدد روزی 1 عدد بخورد تا خونریزی های شدید قطع گردد. به همین علت‌ها ممکن است دچار رنگ پریدگی، سرگیجه، لرزش بدن، سفیدی چشم‌ها و اینکه چشم ها یک نقطه را روشن یک نقطه را تاریک می‌بیند که به این بیماری مگسک چشمی می‌گویند.

اما خصوصیت دومی که خانم‌ها دارند: حاملگی خصوصیت سوم دوران شیردهی و خصوصیت چهارم هم 4- یائسگی (غیر سیده: 50 سال و سیده 60 سالگی)

هم اکنون در کشور ما موضوع یائسگی زودرس وجود دارد یعنی بین سنین 30 تا 35 سال. یائسگی عوارض دارد مانند رشد موهای صورت، خشم شدن صدا، ریزش موهای جلوی سر.